انجمن مردمی «گلباف پایدار من»

و چه خوب فرزندانی داری ؛ گلباف پایدار من ، که برایت انجمنی از جنس دل های مهربانشان ساخته اند. که تو را قشنگ تر کنند.
آنقدر که همگان تو را به معنای ژرف پایداری هایت بشناسند.

بایگانی

۱ مطلب در آبان ۱۳۹۹ ثبت شده است

شیوه نامه برگزاری جشنواره «صددانه بازی/صددانه شادی»
چهارمین دوره-پاییز1399

(به شکل غیرحضوری)
برگزار کنندگان:
انجمن «گلباف پایدار من» با همکاری و حمایت اداره آموزش و پرورش گلباف

مقدمه و معرفی:
متخصصین علوم تربیتی معتقدند که بازی، زبان ارتباط با کودک است و جنبه سرگرمی، کمترین کارکرد بازی است و یک بازی اگر به خوبی طراحی شود، آثار تربیتی- آموزشی بسیار زیادی برای کودکان به همراه دارد؛ به شکلی که در سنین کودکی، بازی را، «موثرترین و کارآمدترین» رویکرد برای تربیت و آموزش فرزندان گفته‌اند.
از طرفی نقش والدین به عنوان هم‌بازی برای کودکانشان بسیار مهم است. در همبازی شدن والدین با کودک، ایجاد جو لذت و تفریح که جزء اصلی بازی محسوب می‌شود، باعث شکل‌گیری روابط مثبت بین آنها شده و فرصت یادگیری مهارت‌های مختلف را برای کودک ایجاد می‌کند.  
با توجه به این دغدغه‌ها، جمعی از معلمان، مربیان و فعالین فرهنگی شهر گلباف از سال 1396 اقدام به طراحی و اجرای رویدادی اختصاصی برای بازی کودکان با عنوان جشنواره «صددانه بازی؛ صد دانه شادی» نمودند. این رویداد که تاکنون هر سال و همزمان با فصل برداشت انار در گلباف برگزار شده است، اولا یک رویداد مردمی و حاصل یک مشارکت جمعی بوده و دوما متمرکز بر بازی‌هایی است که به سادگی و برای کودکان خانواده‌های مختلف گلبافی قابل اجرا هستند. یعنی نیاز به فضاهای خاصی ندارند، با وسایل ساده و دم‌دستی اجرا می‌شوند؛ هزینه بالا برای وسایل گرانقیمت لازم ندارند و در هر خانه‌ای قابل اجرایند و در عین حال سرشار از فرصت‌های بازی و یادگیری برای والد و کودک هستند.
با توجه به شرایط موجود کشور و شیوع بیماری کرونا، برگزاری چهارمین دوره این جشنواره بصورت حضوری غیرممکن است. لذا مقرر شد برنامه‌ای جایگزین بصورت غیرحضوری و در حد امکان بر بستر فضای مجازی برگزار شود. جامعه هدف این برنامه تمام بچه‌های شهر و روستاهای منطقه گلباف(شامل شهر گلباف و دهستان‌های کشیت و جوشان) هستند، و برای افزایش امکان شرکت بچه‌های علاقه‌مند در این رویداد، برنامه در سه بخش: فیلم، نقاشی و نوشته (داستان یا خاطره) با موضوع «بازی در گلباف» برگزار می‌شود که در ادامه به نحوه اجرای هر بخش پرداخته خواهد شد.
اهداف:
•    جلب توجه خانواده‌ها به اهمیت بازی و ارتباط آن با دنیای کودکی و بسترسازی برای یادگیری و نوآوری والدین در جهت ابداع، ساخت و انجام بازی‌های متنوع و ساده 
•    ایجاد فرصت تجربه لحظاتی شاد و متنوع برای کودکان اقشار مختلف منطقه گلباف 
•    افزایش روحیه مشارکت و کار جمعی در میان فعالین فرهنگی، آموزشی و تربیتی گلباف
•    افزایش خلاقیت و نوآوری کودکان 
مخاطبین: دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه اول
بخش های جشنواره :  1-نقاشی 2-فیلم(کلیپ کوتاه ویدئویی) 3-نوشته (داستان یا خاطره )
موضوع آثار : بازی در گلباف
ضوابط اجرایی:
١. بخش فیلم 
    بچه ها می‌توانند با موضوع "بازی‌در‌گلباف" یک ویدئو کوتاه حداکثر 2 دقیقه‌ای از انجام بازی با خانواده(یا اقوام) با گوشی تهیه کنند. بازی‌های ابتکاری، محلی و چند نفره، بیشتر مورد استقبال قرار خواهد گرفت.
    فیلم‌ها به شکل افقی گرفته شوند(تلفن همراه خود را هنگام فیلم‌برداری به صورت افقی نگه دارید.)
    ابتدای فیلم باید نام و نام خانوادگی دانش آموز، پایه و مدرسه گفته شود و اعلام شود که برای جشنواره صددانه بازی تهیه شده است.
    فیلم‌ها از طرق فضای مجازی در واتساپ ارسال شوند(حداکثر حجم، 100 مگابایت) یا به شکل حضوری بر روی سی دی ریخته شده و به مدیران مدارس تحویل داده شوند.
    در بخش فیلم دانش‌آموزان استثنائا می‌توانند به شکل گروهی نیز شرکت نمایند. در این صورت، یک نفر به نام نماینده باید معرفی شود و در صورت برنده شدن، جایزه به نمایندگی گروه به ایشان داده خواهد شد.
٢. بخش نقاشی 
    نقاشی ها حداکثر در اندازه A4 باشند
    اثر باید بر اساس توانایی سن شرکت‌کننده باشد.، لذا در صورت انتخاب اثر، ممکن است مهارت آزمایی از فرد شرکت کننده صورت بگیرد.
٣. بخش نوشته(داستان یا خاطره نویسی) 
    بچه‌ها می‌توانند خاطرات خود از انجام بازی‌در‌گلباف را نوشته و یا با موضوع «بازی‌درگلباف» داستان کوتاه بنویسند.
    داستان و خاطره باید با سن شرکت‌کننده مطابقت داشته باشد.
    داستان‌ها می توانند به صورت تایپی و دست نویس باشند.
    طول داستان یا خاطره بین 500 تا 1500 کلمه باشد
شیوه ارسال آثار: ، دانش آموزان می‌توانند به دو طریق آثار خود را ارسال کنند: 
1.    در بخش نقاشی و داستان: ارائه اصل نقاشی و داستان به مدیریت مدرسه
•    مشخصات لازم هنگام ارسال آثار: نام و نام خانوادگی/ نام مدرسه/ کد ملی/ تاریخ تولد/ پایه تحصیلی/ تلفن تماس پدر یا مادر
2.    در بخش فیلم: ارسال فایل فیلم‌ها به شماره 09057499881 در واتساپ و یا CD به مدیر مدرسه(همراه با ذکر مشخصات).
تقدیر از شرکت کنندگان: به 5 نفر از شرکت‌کنندگان هر بخش، «به قید قرعه» هدایایی اهدا خواهد شد و افراد برگزیده در صفحات مجازی انجمن «گلباف پایدار من» (وبلاگ و اینستاگرام) معرفی خواهند شد. همچنین 5 اثر نیز در مجموع از میان همه شرکت کنندگان، به انتخاب هیات برگزاری جشنواره، مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.
اهمیت اصالت آثار: در بخش نوشته و نقاشی، اگر آثار توسط خود کودک تهیه نشده باشند، از جشنواره کنار گذاشته خواهند شد. برای برگزارکنندگان جشنواره، اصالت آثار و اینکه ابتکار و دنیای کودکی در خلق آنها نقش بازی کرده باشد، مهمتر از کیفیت خروجی‌هاست و والدین گرامی دست کودکان را باز بگذارند که خودشان، ولو آثار با کیفیت پایین را تهیه کنند و در جشنواره شرکت دهند. 15 جایزه از 20 جایزه، به قید قرعه و فارغ از کیفیت و سطح کار، از میان همه آثار ارسالی انتخاب شده و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
زمان بندی اجرای جشنواره:
ردیف    مراحل برگزاری        زمان اجرا
1.        مهلت ارسال آثار     اول تا بیستم آذر 1399 
2.        اعلام نتایج    30 آذرماه و همزمان با شب یلدا

ارتباط با دبیرخانه و برگزار کنندگان:
•    تلفن واتساپ: 09057499881
•    وبلاگ: golbafpm.blog.ir
•    معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش
•    اینستاگرام:   Instagram.com/golbafpm
 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ آبان ۹۹ ، ۱۰:۴۴
گلباف پایدار من